Jak uczyć się języków obcych?
Uczenie się języków obcych wcale nie musi być trudne, żmudne, nudne, nieprzyjemne czy też męczące. Wręcz przeciwnie można rzec – na chwilę obecną istnieje cała masa rozmaitych rodzajów sposobów i to bardzo sprawdzonych, skutecznych oraz kreatywnych, jakie niewątpliwie okazują się wyjątkowo pomocne w momencie, gdy staniemy przed koniecznością nauczenia się języka obcego. Tak jak natomiast my sami mamy sposobność jeszcze ewentualnie zdeterminowania się, zmobilizowania i samodzielnie przystąpienia do nauki, tak w przypadku małych dzieci jest to niekiedy naprawdę trudny orzech do zgryzienia.
Wszystko wynika z tego faktu, że w zasadzie małemu szkrabowi jest wyjątkowo ciężko przetłumaczyć, że musi się on już za młodu uczyć języków obcych, bo z czasem będzie mu trudno. Już nawet rozumne dzieciaki, chodzące do szkoły nie są chętne na podjęcie nauki po tym, gdy padną wyżej wspomniane argumenty. Dzieci przeważnie wychodzą z założenia, że języki obce są im zbędne, a trudno aby już w wieku paru lat martwiły się o swoje przyszłe losy i o to jak sobie kiedyś poradzą w życiu zawodowym czy nawet prywatnym – podczas podróżowania, wczasów, wyjazdów służbowych czy kontaktów z obcokrajowcami nie znając minimalnie chociażby języka obcego. Kolejna kwestia, że nie ma się co dzieciom dziwić również i z tym, że nagle stają przed koniecznością nauczenia się z dnia na dzień potężnych partii materiału w postaci słówek kompletnie ze sobą niepowiązanych czy tez przykładowo gramatyki, która jest dla nich ciężka do pojęcia.
W tym że aspekcie niestety ale szkoła często sama zniechęca nasze pociechy do kształcenia się w zakresie nauki komunikacji z wykorzystaniem języków obcych. Nie zapominajmy, że przecież maluch kształtuje się od jak najwcześniejszych lat, zatem im szybciej go zniechęcimy, tym automatycznie trudniej będzie go do nauki kiedyś przyciągnąć na nowo, zachęcić oraz pokazać mu, że warto się przełamać i język obcy może być przyjemny. Generalnie jeżeli chodzi o efektywność nauki języków obcych, to niewątpliwie podstawą powinno być kształcenie w zakresie wszelkich wymaganych do pełnej, biegłej i sprawnej komunikacji funkcji oraz zdolności jednocześnie.
I tak można wspomnieć chociażby o nauce słuchania. Słuchanki, bo tak potocznie dzieciaki i nauczyciele określają nagrania dźwiękowe, jakie puszczane są z dołączonych do szkolnych podręczników płyt, mają na celu zapoznawania uczniów w różnorodnych grupach i kategoriach wiekowych a także na różnorodnym etapie nauczania z rozmaitymi akcentami . Nie zapominajmy, że maluchy w pierwszej kolejności język słyszą. Później dopiero uczą się słów – ich pisowni i czytania, stąd warto mieć na względzie fakt, żeby maluchy nawet jeszcze nie operujące językiem czytanym czy pisanym po polsku już przyuczać języka angielskiego.
Możemy wypowiadać rozmaite nazwy i pokazywać dziecku obrazki – jeżeli my potrafimy porozumiewać się w danym języku obcym, którego dziecko chcemy nauczyć, nie ma problemu, aby zrezygnować z zajęć dodatkowych i samodzielnie ich tego uczyć. Jeszcze inną formą nauczania jest modelowanie. To jest uczenie z zastosowaniem języka naśladowczego. Dzieciak może naśladować znanych prezenterów czy też aktorów i piosenkarzy oraz celebrytów wszelkiej maści. Powtarza za nimi dane kwestie, udając ich i w tenże sposób uczy się właściwej artykulacji, idealnej wymowy, stosownego akcentowania, gestykulacji, mówienia emocjonalnego i tonu głosu, nabierając nierzadko zupełnie nieświadomie pełnej perfekcji. Dodatkowo przy małych dzieciak rewelacyjną formą nauczania okazuje się nauka przez śpiew i zabawę, rozmaite łamigłówki i układanki, a także zastosowanie komputera i możliwych do otworzenia na nim wielorakich rodzajów programów do nauki interaktywnej pozwala przede wszystkim na połączenie tego, co pożyteczne z tym, co praktyczne.
Artykuł dzięki: